INDYWIDUALNE SZKOLENIA WINIARSKIE
Przeznaczone dla członków rządu, prezesów, obcokrajowców, celebrytów oraz indywidualistów Szkolenia krojone na miarę; miejsce, program, czas i ilość osób dowolne, jedynie przy doborze win zastrzegamy sobie prawo weta.
Program spotkań może być zbliżony do kursu eno1 lub lżejszy, mniej akademicki (komentowana degustacja win)
Szkolenia w języku polskim, angielskim, francuskim, włoskim i niemieckim.
Czas: do ustalenia
Miejsce: do ustalenia
Cena: do ustalenia
KOMENTOWANE DEGUSTACJE WIN
Jeden wieczór lub cykl spotkań. Od krótkiego wstępu do degustacji do kilkugodzinnej podróży przez regiony, odmiany, rodzaje, roczniki i style. Degustacje pionowe i poziome, prowadzone przez wykładowców Collegium Vini, krytyków winiarskich i dziennikarzy piszących o winie. Przeznaczone dla grup od kilku do kilkuset osób.
Świat wina jest pociągający, jednak wiele osób obawia się błędu (jest tyle możliwości popełnienia gafy: wiedza o rocznikach, odmianach, apelacjach, wymowa nazw – a może to, co lubię jest po prostu w złym guście?)
Komentowane degustacje pomagają zrozumieć kosmos wina. I choć będzie to tylko fragment fragmentu, promil promila – być może uczestnicy spotkania odnajdą prawdziwą przyjemność jaką może dać wino. Bez klękania przed „wielkimi” etykietami – i bez koturnów.
Ponieważ spotkania kładą nacisk na stronę poznawczą, ilości spożywanego alkoholu są niewielkie (jedna butelka dzieli się na 12-14 osób).
Podczas spotkań poruszane są m. in. następujące kwestie:
- po co w ogóle, czyli czym różni się degustacja od picia wina?
- jak powstaje wino? Skąd się bierze barwa? Co lepsze: stal, cement czy drewno?
- odmiany winogron. „Wypiłem już 14 różnych cabernetów, więc wiem dobrze co to cabernet”
- dlaczego Europejczycy wierzą w magię miejsca? Terroir/grand cru/premier cru i single vineyard
- dojrzewanie wina. Wpływ beczki, czyli o szlifowaniu kantów. Tradycjonaliści i rewolucjoniści, albo: kariera małej beczki.
- „miejskie legendy” dot. wina. Prawdy, nieprawdy, zmyślenia: łyżeczka w szampanie, im starsze tym lepsze, siarka w winach albo „Prawo Wszystkich Świętych”, „małżonka i ja pijamy w zasadzie wyłącznie wina francuskie”
- typy butelek, korki naturalne, silikonowe i zakrętki
- dobór win do potraw: wszystko do wszystkiego czy nic do niczego? „Jeśli jest gdzieś ryba, to zaraz pojawi się jakiś Wokulski i jakiś nóż”. Zabójcy wina
- etykieta związana z winem oraz sztuka czytania etykiet
- strategie nabywcy: gdzie, jak i kiedy kupować. „Syndrom gondoliera”, czyli smutne skutki wakacyjnych zakupów. Dlaczego ulegamy panice stojąc przed półką z winami i jak sobie z tym radzić
Czas: od 30 minut do kilku godzin
Grupa: do ustalenia
Miejsce: do ustalenia
Cena: (zależy od wielkości grupy i wybranych win)
DEGUSTACJE NA OPAK
Degustacja na opak jest przeznaczona dla osób znających się na winie (lub uważających się za takie). Zazwyczaj najpierw próbuje się wino, a potem zapisuje spostrzeżenia.
Degustacja „À rebours” jest całkiem na odwrót: już na początku uczestnicy otrzymują gotowe, ale pozbawione nazwy wina opisy (tzw. notki degustacyjne). Celem zabawy jest dopasowanie
opisu do wina. Metoda do wyboru: można dochodzić do celu metodą degustacji, można drogą eliminacji lub uważnego czytania etykiet.
Do zabawy wybiera się co najmniej 12 win: wyrazistych, ciekawych, o różnej skali trudności. Degustacja odbywa się przy jednym lub kilku stołach w zależności od wielkości grupy. Zwycięzcy otrzymują nagrody. Uczestników wspomagają (nieprzekupni) prowadzący z Collegium Vini.
Przykłady opisów:
Nr 1. (wino czerwone)
Portugalska odmiana, która znalazła się daleko od swoich korzeni. Dla wyrobionych nosów łatwe do odgadnięcia nuty zbliżone do win porto. Dla mniej wyrobionych, ale znających języki: nazwa tego wina mówi „;wszystko stracone”. Odnosi się do historii firmy: właścicielka udała się do kościoła, a pożar strawił domostwo. Wszystko stracone! Ale chyba nie wszystko?
Ocena (0-5):
(rozwiązanie: Tinta Barocca Allesverloren 2006
Nr 2. (wino czerwone)
W latach świetności Peweksów szczytem marzeń były włoskie wina w charakterystycznych butelkach umieszczonych w słomianych ni to oplotkach, ni to koszyczkach. To „późny wnuk” tych win: nazywa się prawie tak samo, ale jest zupełnie inny. Czyste sangiovese, bez domieszek. Powstaje tylko z bardzo dojrzałych winogron, dojrzewa przez 18 miesięcy w dębowych beczkach. Piękna kwasowość. Kawał wina.
Ocena (0-5):
(rozwiązanie: Chianti Classico Rancia 2001 Fattoria di Felsina)
Nr 3. (wino czerwone)
Nos pikantno-owocowy, z nutami zwierzęcymi. W ustach rześkie, świeże, stosunkowo długie. I choć znajdujemy się pomiędzy Vienne i Valence, nie jesteśmy ani w Austrii, ani w Hiszpanii. Oto czyste syrah z rocznika 2004 z Doliny Rodanu – i co Państwo o tym sądzą?
Ocena (0-5):
(rozwiązanie: Crozes-Hermitage Alain Graillot 2004)
Nr 4. (wino czerwone)
Rodzina właściciela firmy od roku 1792 produkuje w Europie Środkowej znane wina – ale białe. Tymczasem to wino pochodzi z kraju, w którym chodzi się do góry nogami, zima jest wtedy, kiedy na północy lato, a dzień – kiedy tu u nas noc. No i jest czerwone.
Wino o ciemnej barwie, skoncentrowane, w nosie pikantne i czekoladowe, z silną nutą dymną w tle.
Ocena (0-5):
(rozwiązanie: Shiraz Finnis River Salomon 2004)
Nr 5. (wino słodkie)
Winogrona, z których powstało to wino zostały wytłoczone ludzkimi stopami w tradycyjnych portugalskich lagares. Nos wina jest pikantny, aromaty dojrzałych owoców. W ustach nuty śliwek, wiśni. Intensywne, mocne słodkie wino o długim, ładnie wyważonym finiszu. Czasami łatwo zapomnieć, że wino wzmacniane alkoholem to także wino – ale nie w tym przypadku: tu alkohol dodaje koncentracji.
Ocena (0-5):
(rozwiązanie: Porto LBV 2001 Niepoort)
Czas: min. ok. 2 godziny
Miejsce: do ustalenia
Cena: (zależy od wielkości grupy i wybranych win)
KOMENTOWANE KOLACJE
Wbrew pozorom nie jest tak łatwo dobrać wina do potrawy, bo nigdy nie wiadomo czy kucharz nie przesadza np. z majerankiem. Dlatego komentowane kolacje odbywają się w miejscach sprawdzonych, a do każdego dania podawane są co najmniej cztery wina. Uczestnicy sami określają najtrafniejszy dobór
Cena (degustacja + kolacja): od ok. 370 PLN + VAT od osoby. Grupy minimum 10 osób. Dotyczy tylko wybranych restauracji w Polsce (Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław
Indywidualne szkolenia winiarskie 205
Przeznaczone dla członków rządu, prezesów, obcokrajowców, celebrytów oraz indywidualistów.
WYJAZDY Z WINEM W TLE
Wizyty w winiarniach (piwnicach, lochach, podziemiach zamków),spotkania z producentami, smaki lokalnej kuchni, zabytki i inne atrakcje (targi trufli w Albie, palio w Sienie, narty w Dolomitach, zakupy w Mediolanie, gra w golfa w Alzacji, tramwaj w Lizbonie, zamki katarów w Roussillon, żeglowanie po Douro lub Renie, nauka gotowania w Toskanii).
Programy tworzone na zamówienie (na miejscu możliwe szkolenia, konferencje, promocje itp.). Wyjazdy przez cały rok
Przykładowe programy wyjazdów (profil winiarski):
- Węgry (Tokaj, Eger)
- Austria (Burgenland, Wachau)
- Toskania
- Włochy (Trydent/Górna Adyga, Piemont, Toskania)
- Portugalia (Lizbona i okolice, Douro, Madera)
- Francja (Alzacja, Langwedocja i Roussillon)
- Cypr
Czas: od 3 do 7 dni (lub dłużej)
Grupa: od 3 do 120 osób
Cena: zależy od wielkości grupy, wyboru kierunku, rodzaju transportu, długości wyjazdu, standardu noclegów i posiłków, etc