o nas kursy dla firm karty CV enoturystyka wydarzenia czytelnia informator

ďťż
SZKOLENIA DLA FIRM
• Komentowane
  degustacje win

• Degustacje na opak
• Komentowane kolacje
• Indywidualne szkolenia
  winiarskie

• Wyjazdy z winem w tle

KURSY WIEDZY O WINIE
• ENO 1W - info, program
Zgłoś się na kurs
Regulamin ENO1

• ENO 2 - info
Regulamin ENO2/ENO3/ENO4

Archiwum kursĂłw

Numer konta
   bankowego


KURS W PREZENCIE

NAJBLIĹťSZE KURSY PODSTAWOWE
WARSZAWA WARSZAWA
• 14/15 maja 2016 rezerwuj
wolne miejsca: 10
Wiktor BRUSZEWSKI
CHATEAUNEUF-DU-PAPE - ZDERZENIE Z PARKEREM - kurs ENO2
Warszawa, 22.10.2005


Na spotkaniu 22 października 2005 r. zaprezentowana została gama win z chateauneuf-du-pape. Kryteria doboru były jasne: wina musiały być opisane na łamach The Wine Advocate Roberta Parkera Jr. Przyświecała mi idea wywołania go do tablicy, gdyż ten numer 1 ogólnoświatowej formacji krytyków winiarskich znany jest ze swych bezkompromisowych ocen. Stworzyło to rzadką okazję do skonfrontowania odczuć uczestników spotkania z opiniami Roberta Parkera.*

Degustację rozpoczęliśmy rozgrzewką. Na początek wina białe:

1. Les Grande Vignes de Roy Cotes du Rhone 2003 Blanc
2. Domaine de Villeneuve Les Grande Vignes de Roy Chateauneuf-du-Pape 2003 Blanc
3. Domaine Pegau Chateauneuf-du-Pape 2002 Blanc

Białe wina z południa doliny Rodanu to w zasadzie ciekawostka – ok. 7% produkcji AOC. Wytwarzane są z kompozycji szczepów clairette, grenache blanc, bourboulenc i roussane, nasadzonych tradycyjną metodą mieszaną w postaci wolno rosnących krzewów. Charakteryzują się bukietem o nutach kwiatowych, z wyraźnym akcentem owoców egzotycznych. Wskutek relatywnie niskiej kwasowości zdają się być miękkie i okrągłe,do czego przyczyniają się charakterystyczne aromaty miodu i wosku.

Druga faza rozgrzewki to wina czerwone:
4. Cotes du Rhone Cairanne 2001
5. Domaine St. Damian Gigondas 2000
6. Domaine St. Damian Gigondas Cuvee La Louisiane 2000

Powyższe były degustowane w celu określenia punktu startowego do oceny win z chateauneuf-du-pape.

CHATEAUNEUF-DU-PAPE


DOMAINE PAUL AUTARD
Paul Autard to bardzo ambitny winiarz średniego pokolenia. Unika rozgłosu (jego wina nie są obecne w przewodniku Bettana), lecz paradoksalnie osiąga coraz mocniejszą pozycję w oczach międzynarodowej prasy winiarskiej, szczególnie w USA. Reprezentuje styl zbliżony do szkoły nowoczesnej. Pełne odszypułkowanie i tradycyjna winifikacja. Starzenie w małych beczkach, ale z godnym podkreślenia umiarem.

7. Chateauneuf-du-Pape 2001
To tzw. cuvée traditionelle (tu: podstawowe) skomponowane z 70% grenache, 15% syrah, 15% mourvèdre. Ciemnopurpurowa barwa, lekka słodycz intensywnych aromatów, dobra struktura z zaokrąglonymi garbnikami.
Ocena uczestników: 87-89
Ocena Parkera: 89-91+

8. Chateauneuf-du-Pape Cuvee la Cote Ronde 2001
50% grenache, 50% syrah. Tym winem Paul Autard demonstruje swoje możliwości w kategorii cuvée spéciale. Gęsty i intensywny owoc. Zarówno w nosie jak i na podniebieniu wyczuwalne nuty młodej beczki. Poważna struktura zapowiada wino sporego formatu.
Ocena uczestników: ~90
Ocena Parkera: 91-94

DOMAINE FONT de MICHELLE
Bracia Jean i Michel Gonnet reprezentują tradycyjną szkołę. 30 ha winnic i 120 tys. butelek to w gronie poważnych producentów chateauneuf-du-pape średnia skala – tutejsi najwięksi wytwarzają ok. 250 tys. butelek.

9. Chateauneuf-du-Pape 2001
70-80% grenache oraz syrah i mourvèdre. Pełne wyrazistych aromatów (np. śliwki) i zdecydowanej struktury. W ocenie uczestników zapowiada spory rozwój, ale potrzebuje czasu.
Ocena uczestników: 87-88
Ocena Parkera: 88-90

10. Chateauneuf-du-Pape Cuvee Etienne Gonnet 2001
Produkowane jest w limitowanej serii (1000 skrzynek) z 65% grenache, 15% cinsault, 10% syrah, 10% mourvèdre i starzone w małych beczkach dębowych. Zgodnie z filozofią cuvée spéciale w kieliszku czeka na nas zwiększona dawka doznań. Obok intensywnej purpurowej barwy, złożone i intrygujące nuty korzenno-ziołowe oraz dużo owocowej materii. Łagodnie zintegrowane garbniki podkreślają pełną już gotowość do picia – a to sprzyja wysokiej ocenie.
Ocena uczestników: ~90
Ocena Parkera: 89-92

DOMAINE du PEGAU
Stara szkoła w doskonałym wydaniu. 20 ha winnic obsadzonych w większości starymi krzewami (tzw. vieilles vignes) i 100 tys. butelek produkcji. Klasyczne betonowe tanki, żadnych technologicznych fajerwerków. Przejmująca od ojca dowodzenie Laurence Féraud wytwarza po prostu znakomite wina. Bardzo wysokie oceny prasy fachowej, choć dotyczą także dwóch cuvée spéciale (szczególnie drogiej Da Capio oraz – nieco tańszej - Laurence), przede wszystkim podkreślają wysoką jakość wina podstawowego:

11. Chateauneuf-du-Pape 2000 Cuvée Reservée
To wino bezkompromisowe: gęsty owoc, ekstrakt i garbniki. Aromaty ziół prowansalskich dekorują potężną i zarazem elegancką konstrukcję, która zyskała uznanie uczestników spotkania.
Ocena uczestników: 92-94
Ocena Parkera: 95

DOMAINE de BEAURENARD
Jedna z największych posiadłości 50 ha i 250 tys. butelek. Rodzina Colon podkreśla przywiązanie do tradycyjnych metod winifikacji, co nie zmienia faktu, że ich winiarnia jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie w apelacji. Wina Beaureanard reprezentują modernistyczny styl chateaneuf-du-pape.

12. Chateauneuf-du-Pape 2001
70% grenache, 10% syrah, 10% mourvèdre, 10% cinsault, starzone w beczkach. Głębi purpurowej barwy towarzyszy lekka słodycz czekoladowych aromatów. Dobra budowa i koncentracja. Relatywnie niska kwasowość. W ocenie uczestników wyczuwalna finezja tego wina zasługuje na uznanie.
Ocena uczestników: 88-90
Ocena Parkera: 89-91

13. Chateauneuf-du-Pape Cuvee Boisrenard 2001
Winogrona zbierane ze starych parcel (60-100 lat) obsadzonych mieszanką lokalnych szczepów z przewagą grenache. Winifikacja w stylu cuvée spéciale; 15–20 hektolitrów z hektara, bez filtracji i klarowania, 18 miesięcy w beczce. Rezultatem jest niezwykła koncentracja i atramentowy kolor. Na podniebieniu gęsty owoc wkomponowany w potężną strukturę. Mineralna podbudowa i finezyjnie dojrzałe garbniki. Uczestnicy wysoko ocenili nowoczesny styl cuvée Boisrenard.
Ocena uczestników: 90+
Ocena Parkera: 93-95+

FERAUD – BRUNEL

Stosunkowo nowe przedsięwzięcie podjęte dla celów marketingowych. Firmują je przedstawiciele młodszego pokolenia dwóch znanych w chateauneuf-du-pape klanów rodzinnych. Feraud-Brunel bazuje na skupowanych winogronach.

14. Chateauneuf-du-Pape 2001
Wibrujący nos pełen czarnych czereśni i przypraw. Spora waga i wypełniający usta owoc. Ekstrakt, słodycz oraz garbniki wskazują na modernistyczny styl tego wina.
Ocena uczestników: 87-89
Ocena Parkera: 88-90

DOMAINE de la CHARBONNIERE
Mała rodzinna firma o dobrej reputacji. Wpisuje się w nurt producentów oferujących poszerzoną gamę cuvée spéciale. Tendencja ta postrzegana jest przez większość szanujących się firm jako zabieg marketingowy.

15. Chateauneuf-du-Pape Cuvée VV 2001
16. Chateaneuf-du-Pape Cuvée VV 2000
Są ciekawym przykładem kompozycji grenache (95%) ze starych 80-letnich krzewów oraz mourvèdre (5%). Winifikacja metodami łączącymi szkołę tradycyjną (połowa winogron nieodszypułkowana) z nowoczesną (pigeage oraz 10% nowej beczki). Rezultatem są wina o poważnej osobowości, głębokie i intensywne z charakterystyczną nutą słodkich owoców.
Ocena uczestników:~90
Ocena Parkera: 94 i 90-92

17. Chateauneuf-du-Pape Cuvée Mourre de Pedrix 2001
Jest kompozycją grenache (70%), syrah (15%) i mourverde (15%) z pojedynczej parceli. Słodkie nuty konfitury czarnych owoców i mineralna świeżość wypełniają kieliszek. Poważna struktura w połączeniu z elegancją.
Ocena uczestników:~90
Ocena Parkera: 90-92

18. Chateauneuf-du-Pape Cuvée Les Hautes Brusquieres 2001
Jest kolejnym winem z pojedynczej parceli o rzadko występującej w chateauneuf kompozycji grenache (60%) i syrah (40%). Na początek słodkie, prawie likierowe aromaty jeżyn. Później mnóstwo dojrzałej owocowej materii z gęstą glicerynową podbudową. Zapewne spory udział nowej beczki.
Ocena uczestników: 90+
Ocena Parkera: 91-95

DOMAINE DE VILLENEUVE
Mała i młoda (od 1995) posiadłość Philippe’a du Roy przebojem wdarła się do obsadzonej przez tradycyjne winiarskie rodziny chateauneuf I ligi.

19. Chateauneuf-du-Pape Cuvée 2001 VV
Zapewne odzwierciedla osobowość właściciela winnicy. Zaskakuje lekkością i elegancją skoncentrowanych owoców. Subtelnie zrównoważone, oferuje gamę charakterystycznych prowansalskich aromatów: ciemnych owoców, ziół i tytoniu.
Ocena uczestników: 90+
Ocena Parkera: 90

20. Chateauneuf-du-Pape Cuvée Les Bien Ainés 2000
Zgodnie z zamierzeniem ma dostarczyć więcej wrażeń. Istotnie jest bardziej skoncentrowane – daje wypełniające odczucie bogactwa owocu i gęstości. Ale nie ma finezji, która tak podobała nam się w Cuvée VV. Zapewne nie jest jeszcze gotowe do picia.
Ocena uczestników: 90
Ocena Parkera: 89+?

Może w przypadku Domaine de Villeneuve mamy do czynienia z odwrotnością przyjętej w chateauneuf zasady, że cuvée podstawowe potrzebują czasu a cuvée spéciale są już gotowe do picia?

Analizując wyniki degustacji nie sposób oprzeć się trzem refleksjom:

1. Wina chateauneuf-du-pape wzbudziły prawdziwe emocje wśród uczestników. Nie tak często zdarza się aby znakomita większość win na degustacji zyskała oceny na poziomie 90 punktów.

2. Jak okazuje się jeszcze większe emocje wina te budzą u Roberta Parkera, który znany jest ze swej powściągliwości. Większość jego punktacji przewyższała oceny uczestników. Ale chateauneuf-du-pape należy do wąskiej grupy jego faworytów. Wysokie notowania Parkera są także wyrazem uznania dla rozsądnego poziomu cen win w tej apelacji – w szczególności cuvée podstawowych.

3. Trudno nie zgodzić się z tym poglądem. Większość degustowanych cuvée spéciale zyskała istotnie nieco wyższe oceny ale... za podwójną cenę. Wydaje się, że inwestycja 20 euro (średnia cena we Francji) w podstawowe wina chateauneuf-du-pape od dobrych producentów oraz nieco cierpliwości do czasu otwarcia butelki jest najlepszym wnioskiem jaki można wyciągnąć z naszej degustacji.

*Ocena Parkera ujawniana była dopiero po sformułowaniu oceny uczestników

powrót do strony głównej