o nas kursy dla firm karty CV enoturystyka wydarzenia czytelnia informator

ďťż
SZKOLENIA DLA FIRM
• Komentowane
  degustacje win

• Degustacje na opak
• Komentowane kolacje
• Indywidualne szkolenia
  winiarskie

• Wyjazdy z winem w tle

KURSY WIEDZY O WINIE
• ENO 1W - info, program
Zgłoś się na kurs
Regulamin ENO1

• ENO 2 - info
Regulamin ENO2/ENO3/ENO4

Archiwum kursĂłw

Numer konta
   bankowego


KURS W PREZENCIE

NAJBLIĹťSZE KURSY PODSTAWOWE
WARSZAWA WARSZAWA
• 14/15 maja 2016 rezerwuj
wolne miejsca: 10

Beaujolais Nouveau'2000 |  Mistrzostwa Polski Sommelierów | Stowarzyszenie Sommelierów Polskich | Wina austriackie w Warszawie i Krakowie |

Beaujolais Nouveau est arrivé !

W trzeci czwartek listopada, uczestnicy Collegium Vini przy Akademii Wina ICEO zebrali się w Krakowie celem degustacji młodego Beaujolais z wyjątkowego przecież rocznika - rocznika 2000.

Beaujolais to przede wszystkim region winiarski pomiędzy miastem Mâcon a Lyonem. Co roku, w ten wyjątkowy dzień cały świat niecierpliwie czeka na wybicie zegara i znak do otwarcia butelek pierwszego wina z tegorocznych zbiorów. Niektórzy twierdzą, że po jakości Beaujolais Nouveau można odgadnąć, jakie będą wina z danego rocznika.


1. Beaujolais Nouveau'2000
Relais des Grands Vins
Zaw. alkoholu 12o
Ocena ogólna (* *ˇ)

Wino nieco blade, w lekko rozmytym kolorze purpury. Zapach niezbyt intensywny i nietrwały. Wyczuwalny melon, banany, drobne czerwone owoce, kwiat róży. Zbyt dominujący zapach alkoholu. Wrażenia zapachowe psuje zauważalna nuta lakieru do paznokci.
Wino niezbyt zrównoważone, mało ekstraktywne, a przede wszystkim bez kręgosłupa. Pije się je lekko. Zalecane na jesienną melancholię; do wypicia w dobrym towarzystwie.


2. Beaujolais Nouveau'2000
Georges Duboeuf
Zaw. alkoholu 12o
Ocena ogólna (* * *)

Wino w głębokim kolorze wiśni, intensywne, z żywym refleksem. Silne aromaty świeżych owoców - głównie bananów i truskawek. Po zamieszaniu zapachy stają się bardziej wyraziste i przechodzą w wyczuwalne nuty kwiatów czarnego bzu i wanilii.
Przy pierwszym łyku poczujemy przyjemną słodycz, dobrze komponującą się z lekką goryczką. Można by spodziewać się nieco odważniejszej kwasowości, ale i tak wino może przypaść do gustu. Wskazane dla zakochanych na dżdżyste i chłodne wieczory.


3. Beaujolais Nouveau'2000
Patriarche
Zaw. alkoholu 12o
Ocena ogólna (* * ^)

Wino w kolorze mocno dojrzałych malin, przejrzyste, lekko zgaszone. Średniej intensywności zapach czerwonych owoców (maliny, poziomki). Wyczuwalne nuty jogurtowe.
Wino dość rozgrzewające. Owocowym smakom towarzyszą nuty ziołowe. Krótkie, lecz wyraźne; kościste, o niezdecydowanej kwasowości. Można je wypić z zadowoleniem, niekoniecznie samemu.


4. Beaujolais Nouveau'2000
Bouchard Ainé & Fils
Zaw. alkoholu 12,5o
Ocena ogólna (* * *ˇ)

Wino barwy jasnorubinowej, zbyt bladej, mało obiecującej. Oprócz typowego dla Beaujolais Nouveau zapachu owoców czujemy również nuty lekko korzenne (tymianek, goździki). Pomimo to, bukiet nie jest zbyt złożony. Struktura wina nie budzi jednak większych zastrzeżeń. Smak utrzymuje się długo i pozostawia miłe wspomnienia. Dla sentymentalnych.
Skala ocen: od * do *****
Strzałki ˇ lub ^ oznaczają wartości połówkowe.

Powyższe notowania są wypadkową charakterystyk umieszczonych przez członków Collegium Vini na kartach degustacyjnych. Ocena win odbywała się 
"w ciemno", co oznacza, że uczestnicy sesji nie wiedzieli, które wina w danym momencie są przedmiotem degustacji. Notowania dotyczą Beaujolais Nouveau pochodzącego od różnych wytwórców. 
Jest to wino o charakterystycznym sposobie wytwarzania, przeznaczone do spożycia tylko w okresie jesienno-zimowym i na tyle gatunkowo odmienne, że nie powinno się go porównywać z innymi winami. Ze względu na nietypowy sposób produkcji wszystkie Beaujolais Nouveau są delikatnie perliste, owocowe i żywe. Trudno się dziwić, że co roku, w tym szczególnym dniu, wszyscy miłośnicy win na świecie gromadzą się, aby poznać tajemnicę najnowszego Beaujolais Nouveau. 

Prezentowane wina oceniali członkowie Collegium Vini działającego przy Akademii Wina ICEO w Krakowie. 

Wyniki sesji redagowali:
Szymon St. Kamiński, Mariusz Kapczyński i Urszula Szyller.
powrót do strony głównej