o nas kursy dla firm karty CV enoturystyka wydarzenia czytelnia informator

ďťż
SZKOLENIA DLA FIRM
• Komentowane
  degustacje win

• Degustacje na opak
• Komentowane kolacje
• Indywidualne szkolenia
  winiarskie

• Wyjazdy z winem w tle

KURSY WIEDZY O WINIE
• ENO 1W - info, program
Zgłoś się na kurs
Regulamin ENO1

• ENO 2 - info
Regulamin ENO2/ENO3/ENO4

Archiwum kursĂłw

Numer konta
   bankowego


KURS W PREZENCIE

NAJBLIĹťSZE KURSY PODSTAWOWE
WARSZAWA WARSZAWA
• 14/15 maja 2016 rezerwuj
wolne miejsca: 10
NA SZLAKU WĘGIERSKICH WIN 

Węgierskie wina mają długą tradycję. Historia niektórych regionów winiarskich, jak np. Tokaju, sięga aż 290 roku n. e. Z tamtego czasu pochodzi znaleziony na terenach Erdöbénye skamieniały liść winorośli. 

Przybywający na te tereny w X wieku Madziarzy zastają tu już uprawy winogron i rozwijającą się kulturę winiarską. Król Ludwik XIV określił wino Tokaj Aszu jako "wino królów - król win".

Na Węgrzech znajdują się 22 regiony winiarskie. Liczne węgierskie wina zdobywają nagrody na konkursach międzynarodowych. Zarówno Węgrzy jak i cudzoziemcy coraz częściej specjalnie wyruszają w podróż, by poznać regiony produkcji wina i odwiedzić piwniczki winne.

Do najważniejszych gatunków winogron używanych do produkcji czerwonego wina zalicza się: kékfrankos, merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc.

Do produkcji bialego wina wykorzystuje się przede wszystkim: chardonnay, muskat, rizlingszilváni, hárslevelű.

Ten ostatni - hárslevelű - pochodzi od prastarego węgierskiego szczepu latorośli winnej, uprawia się go na słonecznych wzgórzach południowych Węgier. Szczep hárslevelű daje delikatnie kwasowe wino jakościowe.

Każdy region posiada swój szczególny rodzaj wina, jak np. Egri Bikavér z Egeru, Badacsonyi Szürkebarát z okolic Balatonu, czy też Ezerjó z Mór.

Od sierpnia do września wszystko na Węgrzech dzieje się wokół wina. Trasy winiarskie dają możliwość przyjrzenia się produkcji win, poznania muzeów wina oraz degustacji. Liczne święta i festiwale zpraszają turystów do wspólnego winobrania, wspólnej zabawy i do wspólnego próbowania win. 

Jednym z najbardziej znanych regionów winiarskich jest okolica Balatonu. Winiarskie tygodnie w Balatonfüred (od 3 do 20 sierpnia) mają już dlugą tradycję. Właściciele winnic wzdłuż pięknej promenady miasta rozstawiają namioty i oczekują gości, których zapraszają do degustacji aromatycznych białych win.
Święto zbieraczy winogron w Badacsony, odbywające się w dniach 8 i 9 września, kusi licznymi festynami i paradami nad Balatonem. 

Wino jest ściśle związane ze śpiewem, a bogactwo pieśni śpiewanych przy zastawionym stole jest niewyczerpane. 
Szczególną atrakcją jest Europejski Festiwal Pieśni Biesiadnych, na który licznie zjeżdżają chóry męskie i zespoły wokalne. Festiwal, już po raz siódmy, odbędzie się w dniach 21 - 23 września w regionie Villány-Siklós, zwanym "Toskanią Węgier". Na jego zakończenie odbędzie się Święto Wina i Winogron w Pécs

Również winobrania i święta winiarskie w Sopron, Mór, Egerze i Tokaju są wydarzeniami ważnymi i połączonymi z wieloma atrakcjami.

Tydzień winobrania w Egerze w połowie września rozpoczyna się fanfarami a kończy paradą i balem ulicznym. To miasto położone w północno-wschodnich Węgrzech jest ojczyzną słynnej "byczej krwi"(egri bikaver), która nie tylko wyjątkowo smakuje, ale i wiąże się ze znanymi legendami.

W romantycznym miasteczku Mór, położonym na południe od Budapesztu, można wziąć udział w Dniach Wina oraz w balu zbieraczy winogron (od 5 do 7 października).

Natomiast Tokaj przez trzy dni (od 5 do 7 października) czeka na swoich gości z barwnymi spektaklami związanymi z winem, sztuką i tradycją ludową.

Bawarscy osadnicy zapoczątkowali uprawę winorośli w regionie miasta Sopron. W tym pełnym uroku mieście przez całą jesień życie płynie pod znakiem wina.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w węgierskim kalendarzu jest Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana w Budapeszcie, który trwa od 4 do 9 września. Jest to największe spotkanie przedstawicieli branży winiarskiej, uatrakcyjnione licznymi imprezami kulturalnymi, koncertami i paradą przedstawicieli wszystkich zawodów związanych z tą branżą. Bożena HIRLING,
Dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystyki Węgierskiej w Warszawie
powrót do strony głównej