Gleby - Klimat

 

Gleby:

Rodzaj gleby odciska swe piętno na winie. Ma wpływ na jego cechy aromatyczno-smakowe i jakość. 
Winnice Austrii charakteryzują dużą różnorodnością gleb. Pokrywy lessowe dominują w okręgach Weinviertel i Donautal. W okolicach Krems, Langelois i w okręgu Wachau przeważają gleby kamieniste. Wapienie są najważniejszą cechą okręgu Thermenregion. W Burgenlandzie natomiast pokrywy są bardzo zróżnicowane, od łupków (w okolicach Leithagebirge), poprzez marglowe i gliniaste, do czysto piaszczystych. Gleby wulkaniczne i brunatne (w okolicach Klöch) są charakterystyczne dla Styrii. 

Klimat:

Cykl uprawy winnej latorośli, od momentu kiedy na wiosnę pojawiają się pączki aż po czas kiedy krzewy tracą liście jesienią porą, trwa w przybliżeniu 200 dni, zależnie od konkretnej odmiany. Ciepłe, słoneczne lata i długie, łagodne jesienie są charakterystyczne dla austriackich regionów winiarskich. Roczne opady na wschodzie kraju oscylują na poziomie 400 mm; w Styrii jednak mogą przekroczyć 800 mm. Najważniejszym czynnikiem wpływającymi na klimat regionów winiarskich Austrii jest bliskość Dunaju, którego wody odbijają ciepło i służą jako regulator temperatury, oraz rozległe Jezioro Nezyderskie (Neusiedlersee), którego brzegi późną jesienią pokrywają winnice z bardzo dojrzałymi owocami, z których powstaną nie mające sobie równych wina klasy Beerenauslese i Trockenbeerenauslese.

Kluczowym czynnikiem jest także ukształtowanie terenu. Większość austriackich winnic znajduje powyżej 200 m n.p.m. Na obszarze Dolnej Austrii uprawy sięgają nawet 400 m n.p.m. Jednak najwyżej położone winnice spotkać można w Styrii - w winnicach Kitzek i St. Andrä (w rejonie Susal) uprawy dochodzą do 540 i 560 m n.p.m. 

Wszystkie regiony winiarskie Austrii znajdują się w strefie klimatycznej pomiędzy 47° i 48° szerokości geograficznej północnej. Odpowiada to szerokości geograficznej, w której leży francuska Burgundia. (Warto wiedzieć, że Baden, miasto znajdujące się na południe od Wiednia, jest położone dokładnie na 48° szerokości geograficznej północnej.